Sanal Tur Nedir?

Sanal tur, bir mekanın, özel fotoğraflama tekniği ile birbirini tamamlayan fotoğraf sahneleri çekimleri gerçekleştirilerek, bunların da çeşitli post pruduction yazılımlardan geçirilmesiyle oluşturulmuş , kullanıcıya mekanın içindeymiş hissi veren simülasyonudur.  Bu simülasyon daha sonra çeşitli multimedya görüntü, ses efektleri veya metinlerle zenginleştirilebilmektedir.
Sanal tur teknolojisi ilk olarak ortaya çıktığı 90’lı yılların başlarında daha ziyade 3 boyutlu olarak müze gezdirme amaçlı olarak kullanılmış ve internet te adeta fenomen olmuştur. Ancak o dönemin bağlantı hızları dikkate alındığında kullanıcılar açısından son derece verimsiz hatta ızdırap dolu deneyimler yaşamalarına neden olmaktaydı.

Günümüzde internet bağlantı hızlarının olağanüstü gelişim göstermesi nedeniyle sanal tur artık son derece yaygın olarak kullanılan çok önemli bir tanıtım ve pazarlama enstrümanı olmuştur. Uygulama alanı son derece geniştir, günümüzde en fazla katma değeri emlak sektöründe (Neden?)  yaratabilmektedir. Bunun dışında, üniversiteler, oteller, tatil köyleri, hastaneler, tarihi mekanlar sanal tur uygulamalarının en çok kullanıldığı sektörler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Emlak sektöründe sanal tur hizmeti, artık ülkemizde de giderek artan bir talep ve ilgi ile karşılanıyor. Sunum teknikleri çekimleri yapılan konutun tipine, büyüklüğüne ve lansmanın mahiyetine bağlı olarak değişiklikler gösterebilmektedir. Standart bir sanal tur, kullanıcıya odalar arasında yön gösteren okların ve herhangi bir sayfada iken istediği başka bir sahneye tek tuşla geçişine olanak sağlayan bir menüden oluşmalıdır. Daha üst düzeyde sunumlarda kat planları, videolu veya sesli metin anlatımları, Google map harita üzerinde pinleme gibi zenginleştirilmiş ifadelere yer verilebilmektedir.Sanal tur kullanıcılarına kontrolün tamamen kendilerinde olduğu (interaktif) zamandan ve mekandan bağımsız sanki oradaymış gibi son derece konforlu ve anlamlı (tüm sahneler birbiriyle doğru navigasyonla bağlanmıştır) bir gezi imkanı sağladığı için geleceğin vazgeçilmez tanıtım ve pazarlama enstrümanı olacağı aşikardır.

Sanal Turlu İlanlara Git..