Hakkımızda

SLOGANIMIZ "AKILLI ARAMA" 

Emlakgezen olarak emlak sektörüne özel sanal tur  çözümleri sunmaya başladığımız ilk günlerdi. Bizimle çalışmanın ne demek olduğu hakkında bizim de pek fikrimizin olmadığı günler.. Tamam Amerika ve Avrupa da son derece yaygın bir hizmet türüydü sanal turlu emlak arama ama ülkemizde hangi nedenlerle kabul görecektik? Bizim elimizde sağlam bir tahmin vardı. Bu sistem ile kullanıcılar “neredeyse gerçek bir gezinti” yapabilecekler ve böylece hem profesyoneller hem de alıcılar için inanılmaz bir kolaylık ve zaman tasarrufu sağlayabilecektik.

Kollar sıvanmıştı ve çok büyük bir özveri ile saha çalışması başlamıştı işte. Hizmet vermeye başlayalı birkaç ay olmuş ve müşterilerimizden ilk geri dönüşler gelmeye başlamıştı:


“Kuruçeşme sahil yolundaki ticari portföyüm için kısa sürede 50 telefon aldım. (göz önünde olduğu için) Benim istatistiğime göre bu kadar telefon aldığım bir portföy için 20 servis verirdim. Yalnız sizin sanal tur hizmetiniz sayesinde müşterilerime önceden gezi yaptırabildiğim için portföyü gerçekten kendi ihtiyaçları ve zevkine uygun bulan sadece 4 kişiye servis ettim. Ve 1 tanesine satışı gerçekleştirdim.”          Birten Yalçınkaya, Coldwell Banker, Sinerji.        


Tasarruf edilen 16 servis ne demek isterseniz küçük bir beyin jimnastiği yapalım. Müşterimizin ofisi Levent’te ve Kuruçeşme’ye gidiş geliş yaklaşık olarak 1 saat sürmekte. Portföy içinde geçirilecek zamanı da düşünürsek bu 1,5-2 saat olacaktır. Peki bu müşteriler hep 1 kişi mi olacaktır? Hayır. Yaklaşık olarak 25 kişiye servis verildiğini varsayalım. Ofis elemanı ile beraber harcanan zamanın çokluğunu ve trafikte boşa yakılan (ve havaya salınan karbon miktarını) düşündüğünüzde sonuç olağanüstü büyük bir ekonomik tasarruf ve çevreye saygı demekti.


“Daha bitmedi” diyerek devam etti Birten hanım. “Portföyü satın alan müşterim aldığı hizmeti o kadar beğendi ki, satın aldığı portföyün kiralama işini de bize verdi”


Bir müşterinizden bunları duyarsanız inanın kendinizi çok iyi hissedersiniz. 

Hemen farkettiniz bunun devrim niteliğinde bir hizmet olduğunu değil mi? İşte bugün bütün bu yaşadığımız tecrübeleri çok daha geniş kitlelere ulaştırabilmek amacıyla yepyeni bir site ile karşınızdayız. Bunun için artık fotoğraflı ilanları da sitemizde yayına alacağız. Ancak kalite standardı yüksek olmaları şartıyla.  Elinizdeki akıllı cep telefonları ile çektiğiniz panoramik fotoğraflar ve youtube kanalımız  ile HD kalite videolar da yükleyebileceksiniz. İlave olarak aynı portföyden birden fazla ilan da  göremeyeceksiniz. Bütün bunlar sizin görsel anlamda çok daha fazla, çok daha kaliteli veriye ulaşmanızı ve böylece sizin için uygun olmayan portföylere anlamsız ziyaretler yapmanızı önleyerek boş yere zaman kaybetmemeniz için alınmış tedbirlerdir.

Gerçekten, gerçekmiş gibi bir sanal gezi yaptırabilmek her şeyden önce yüksek kalite standardında hizmet vermeyi gerektiriyor. Aksi olduğunda yani “oradaymış gibi” hissetmediğiniz sürece bu hizmetten arzu edilen fayda maalesef alınamıyor. Hizmet kalitemiz ödünsüz ve üstüne katarak devam edecektir.
İŞİMİZİN ÇOK ÖNEMLİ BİR KATMA DEĞERİ DAHA VAR !

Hoş bir sürpriz olarak site içinde sanal turları gezerken sizi takip ediyor olacağız. Ve sanal turla “oradaymış gibi” gezdiğiniz portföyleri gerçek hayatta gezmiş olsaydınız ne kadar zaman, yol ve para harcayacağınızı size bir rapor olarak sunacağız. Bütün raporların toplamı ise ana sayfamızda olacak. Rakamların ne kadar hızla yükseldiğini görünce sakın şaşırmayın ve yukarıda verdiğimiz örneği hatırlayarak sadece 1 portföyden elde edebildiğimiz tasarrufu düşünün. Son olarak, raporlarımızda yer vermediğimiz ancak çok önemli bir parametre olan sanal turlu emlak arama sayesinde engel olacağınız karbon salınımı miktarının hesabını size bıraktık. Bu hesaplama için izleyeceğiniz yol kabaca şu şekilde olmalı. Bu hesaplamada otomobillerin markası ve tükettikleri yakıt cinsi çok önemlidir. 

Otomobilinizin markasını, modelini ve kullandığınız yakıt türünü, www.vcacarfueldata.org.uk   internet adresindeki otomobil işaretine tıklayarak buradan seçebilir ve kendi otomobilinizin karbon emisyon miktarını görebilirsiniz. Örneğin Honda Civic için bu rakam 145, Renault Meganlar için 160 – 200 arası, Ford Focus için 220, Cherokee Jeep için 285… 

Sizin otomobiliniz için verilen rakamı sitede kat ettiğiniz kilometre miktarıyla çarpın. Ortaya çıkan rakamı da kilogram cinsine dönüştürmek için 1000’e bölün. İşte, şayet emlakgezen sanal tur ile değil de portföyü kendiniz otomobiliniz ile giderek gezseydiniz sebep olabileceğiniz karbon emisyonu miktarı!  
Uçak yolculuklarının zararı çok daha büyük. Çünkü jet yakıtının yarattığı kirlilik atmosferin üst kısımlarına ulaşarak zarar veriyor. Uçak en çok kalkış ve inişte yakıt tükettiğinden Türkiye’den Çin’e gitmek gibi çok uzun mesafeleri kat etmek karbon emisyonu açısından otomobille gitmekten çok da farklı değil ama kısa mesafeleri uçakla gitmek ciddi zararlar veriyor. Peki yaptığınız uçak yolculuklarının sebep olduğu karbon emisyonunu nasıl öğrenebilirsiniz? www.chooseclimate.org/flying  internet sitesindeki harita üzerinden nereden nereye uçtuğunuzu seçerseniz, site bu uçuşun yarattığı zararı sizin için hemen hesaplıyor. Bunu kilograma çevirmek için 1000 ile çarpmayı unutmayın. (Kaynak: www.climatechange.boun.edu.tr/belgeler/CO2salinimi.pdf  )

Peki emlakgezen ana sayfamızda yer alan ve sanal tur hizmetlerimizden yararlanan ziyaretçilerimizin toplam olarak sağladığı karbon salınım tasarrufunu nasıl hesaplayacaksınız? Bunun için yukarıda adı geçen ulaşım yollarının genel ortalaması kabul edeceğiniz bir değer kabul etmeniz gerekecek. Siz de daha yaşanır bir dünya için pro-aktif bir yöntem olan emlakgezen ile ev arayın ve karbon ayak izinizi aşağı çekin.


Emlakgezen Ekibi