Emlakgezen Blog

Kiralık VS Satılık - Hangisi için sanal tur?

03 Oca 2015


Profesyonel müşterilerimizin bizden sanal tur  hizmeti alırken cevabını kısa sürede buldukları ama yine de bu konuda gizli gizli rahatsızlık duydukları konulardan biri de sanal tur hizmetini kiralık portföyleri için de almak isteyip, hemen sonra bunu pek akıllıca bulmamalarıdır.

Yaptıkları hızlı ve sonuçları oldukça etkili olan matematik işlemleri onlara bu işe yapacakları yatırımın sadece SATILIK portföyler için olabileceğine onları hemen ikna eder. Fakat bir yandan da keşke KİRALIK portföylerimiz içinde uygulayabilseydik diye iç geçirirler. Peki bu matematik doğru mudur?

Madem matematik hesaplara girişeceğiz yaşayan ünlü bir matametikçi olan Benoit Mandelbrot un kariyerinin ortalarında bir yerde bir çok şeyle meşgulken (tıpkı bizim gündelik hayatımızda olduğumuz gibi) kendisini test etmeye karar verdiği ana gönderme yapalım. Ünlü matematikçi kendi kendine şunu sorar: Herkesin uzun zamandır bakıyor olduğu bir şeye bakarak çarpıcı bir şekilde yeni bir şeyler bulabilecek miyim?

Hesabımızdaki değerler şöyle: Satılık portföyden kazancım 10 birim.. Kiralık portföyden kazancım 1 birim.. Dolayısıyla kiralık portföye ayıracağım pazarlama bütçem sınırlı. Kesinlikle doğru.

Ama sanal tur hizmetinin en önemli faydalarından birinin sizi boş servislerden kurtarması olduğunu unutmayalım ve denkleme bir de bu şekilde bakalım.

Yukarıdaki denklemde servis maliyetlerinizin kiralık portföy kazancınıza oranına ve satılık portföy kazancınızın oranına bakacak olursanız, kiralık portföye vereceğiniz servisin maliyetinin göreli olarak çok daha fazla olacağını görürsünüz. (Soruyu şöyle sorunca daha rahat anlaşılacaktır: 10 birim kazanmak için vereceğiniz servis ile 1 birim kazanmak için vereceğiniz servis sizce aynı maliyetli mi olurlar?)

Buna ilaveten, kiralık portföyler çok daha kısa zamanda çok daha fazla servis yapılan portföylerdir. Bir dakika, hem servis maliyetiniz göreli daha yüksek hem de daha fazla servis veriyorsunuz! Bu durumda sizce boşa yapılacak kiralık portföy servis maliyetlerinizi aşağıya çekmeniz önemli bir tasarruf kalemi olmaz mı? Evet, KİRALIK PORTFÖYLERİNİZ için de sanal tur hizmeti almanız matematiksel olarak son derece kazançlı bir karar olacaktır. Sanal tur hizmetinin diğer sayısız faydalarına da kavuşuyor olmanın yanında.

Kiralık portföyler söz konusu olduğunda size keşke bu portföylerim için de sanal tur hizmeti alabilseydim dedirten o rahatsız edici iç sesiniz işte size bunları söylemeye çalışıyordu ! Bizden söylemesi. 

Tolga Balıkçı