Emlakgezen Blog

Hayatımızı Kolaylaştıran İcatlar – Sanal Tur

13 Tem 2015

"Eskiden çamaşır makinesi mı vardı evladım.. Çamaşırları elde yıkardık biz.” Kuşaklar arasındaki konfor farkını büyüklerimizden buna benzer cümlelerle sık sık duyarız.  Son zamanlarda internet bağlantı hızlarındaki müthiş artışlar sayesinde aslında ilk duyulduğu tarihten bu yana 20 yıl geçmiş olmasına rağmen SANAL TUR teknolojisi de, hayatımızı kolaylaştıran icatlar arasındaki hak ettiği yere nihayet kavuştu.

Emlak ilanları eskiden sadece yazılı basında küçücük puntolar halinde çıkar ve insanlar aradıkları evlerine gözlerini yarım derece bozmadan ulaşamazlardı. İnternet yaygınlaşmaya ve neredeyse herkesin ilanları internet üzerinden aramaya başladığı yakın geçmişe gelindiğinde ise emlak ilanlarında resimli olmayanlara bakılmaya bile tenezzül edilmeyen bir döneme geçildi. Çok değil 40 yıllık bir süreçte emlak ilanları önceleri göz gezdirilen, şimdi ise sanal tur teknolojisi ve fiber optik bağlantı hızları sayesinde internet üzerinden kelimenin tam anlamıyla içinde gezilen bir evreye geçiş yaptı.

    

1994 yılıydı, İngiltere’de Dudley Şatosunun 1550 yılındaki halinin rekonstriktif modellemesinin içinde 3 boyutlu bir sanal tur gerçekleştirilmişti. Bu turun ilk resmi açılışında kullanıcılardan biri de İngiltere kraliçesi Elizabeth II idi. Bu sisteme, kraliyet resmi açılış prosedürü uygulandığından dolayı bir başlık konulması (uydurulması) gerekiyordu ve SANAL TUR ve SANAL GERÇEKLİK tabirleri ilk defa bu sunumda telaffuz edildiler.

   

Sistem olağanüstü bir etki yaratmıştı ama sanki o yıllar için çok ileri bir teknoloji gibi görünüyordu. Böyle bir sunum o zamanın şartlarında hem üretilmesi hem de yaygınlaştırılması son derece pahalı ve zordu. İnternet üzerinden böyle bir sanal tur gezmek düşük bağlantı hızlarında oldukça sıkıntı veriyordu. Bu nedenle yaygınlaşması için zaman gerekecekti.

Evet SANAL TUR  teknolojisi artık kendisinden uygarlık için beklediğimiz katma değerini vereceği altın yıllarına ulaşmış görünüyor. Özellikle emlak sektöründe yaygın kullanım alanı bulmuş ve hayatımızı kolaylaştıran icatlar arasında yer almayı ziyadesiyle hak etmiştir. Emlakgezen bu alanda öncü rol oynayarak sanal turu sektör profesyonellerinin Türkiye genelinde kullanabileceği bir sisteme dönüştürmüş olmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Hayat durmadan değişiyor,  artık çamaşırlar elle değil makinede yıkanıyor, aradığınız ev yola revan olmadan internetten gezilebiliyor.

EmlakGezen Ekibi