Emlakgezen Blog

Fotoğraflarınıza bakılmıyor mu? Profesyonel fotoğraflar ile portföylerinizi öne çıkarın

01 Mayıs 2014

Fotoğraflar potansiyel bir müşteri için genellikle ilk izlenimdir. Şayet onların dikkatini bu noktada çekemediyseniz, muhtemelen daha fazlasına bakmaya tenezzül etmeyeceklerdir. Özellikle dikkatin 3 saniye sürdüğü internette.

Çekimini yaptığınız evi sırf kötü çekim yaptığınız için olduğundan daha kötü, eski, yıpranmış, tertipsiz göstermek veya hiç fotoğraf kullanmamak (hala yapanlar var?!) alıcıların ilgisini detay özelliklere bakmadan kaybettirecektir. Fakat unutmayın ki, bu iş için ustaca seçilmiş bir yarı-profesyonel fotoğraf makinesi ve çeşitli şekillerde geliştireceğiniz kabiliyetiniz sayesinde çok hızlı ve ucuz bir şekilde oldukça profesyonel sayılabilecek fotoğraflar çekebilir ve arzu ettiğiniz etkiyi yaratabilirsiniz.

Amerika’da yapılan bir araştırma sonucunda, yarı-profesyonel DSLR kamera ile çekilmiş portföy fotoğraflarının hem daha fazla sayfa görüntüsü alabildiği hem de sonuç olarak daha yüksek fiyatlardan alıcı bulabildiği görülmüştür.

Sonuçlara bir göz atalım:

Bütün fiyat aralıklarında listeler tarandığında profesyonelce çekimi yapılan evler %61 oranında daha fazla gösterim almakta, m2 birim fiyatı olarak %47’e varan daha fazla fiyat alabilmekte, özellikle 300.000 USD ve yukarısı portföylerin alıcı bulma ihtimalinin yükseldiği tespit edilmiştir.Neyi görüntülediğiniz de ayrıca önem arz etmektedir. Kullanıcıların portföyünüzü ciddi bir şekilde değerlendirmeye alabilmesi için mutlaka ve mutlaka görmek isteyeceği asgari çekim noktaları vardır. Bunlar önem sırasına göre mutfak, banyo oturma odası ve salon dur. Buradan şu çok hayati kurala geçiş yapabiliriz. Kullanıcılar görsel açıdan çok daha fazla veri bulabileceği ilanları diğerlerine göre tercih ederler. Yükleme yaptığınız fotoğraf sayısı ne kadar fazla ise o kadar çok ilgi çekersiniz. Nicelik değil ama nitelik kuralını unutmamak kaydı ile.

İlk kuralımız: Önce sahneyi hazırla, sonra fotoğrafla.

Portföyü baştan sona kolaçan edin ve göze batan ne varsa ortadan kaldırmaya çalışın. Bunlar neler olabilir? Gereksiz ev eşyaları, kirli yerler, devrilmiş objeler, aile fotoğrafları, bulaşıklar hatta boya badana, vs. Çekim için bütün mekan hazır olduğunda artık tek tek sahneleri çekebilirsiniz. Sahneyi hazırlama emlağın niteliklerinin farklı izlenimlerini oluşturabilirler. Onu görüntüleyenlerin bilinçli bir şekilde algılayamayacağı izlenimler de olabilir bunlar. Bütün olay, potansiyel alıcıların kendilerini o evin içinde yaşadıklarını hayal edebilmelerini sağlamaktır. İşte fotoğraflayana düşen asli görev budur. Şayet ev görsel olarak iyi hazırlanmışsa, alıcılar o evin içindeki mobilyaların ötesini görüp, kendi mobilyalarının o evde nasıl duracağı hakkında fikirler edinebilirler Bu olduğunda ise artık o eve bağlanma konusunda yolu yarılamışlardır.


Sahneyi hazırlamak ve profesyonel fotoğraflama özellikle küçük yerleşim alanına sahip evler için daha bir önem arz eder. Böyle portföylerde alıcının sıkışık dar boş alanları nasıl doldurabileceğine dair gerçek bir görsel desteğe gereksinimi olur.

Şayet evin içinde kiracı veya ev sahibi bulunuyorsa görüntüleme konusunda sanal tur   hizmeti alınması profesyoneller için kurtarıcı olabilir. Böylelikle hem en ileri görüntüleme tekniği ile işi zaten profesyonellere devretmiş olursunuz hem de yaşayanların sık sık evi görmek isteyenler tarafından rahatsız edilmesini engellemiş olursunuz.

Günümüzde internet ve bağlı teknolojilerin sunduğu imkanlardan yararlanarak bir evin sunumunun yapılması artık son derece kolaylaşmıştır. Giderek daha fazlasını talep eden alıcıların portföyleri daha arama yaparken kendisine ulaştırılan görselliğin kalitesine göre ön elemeye tabii tuttuğu ise artık bir sır değildir. İyi çekimler.


Çeviren ve uyarlayan: Tolga Balıkçı