Emlakgezen Blog

360° Sanal Tur ile ev gezmenin püf noktaları

07 Haz 2014

Madem değişen teknoloji ile birlikte hayatımıza durmadan yeni şeyler giriyor ve biz de bu gelişmelerden istifade edebilmek için gerektiğinde biraz duraksayarak kullanım kılavuzları okuyup veya arkadaşlarımızdan yardım alarak kendimizi donatmaya çalışıyoruz, ve madem emlakgezen bu teknolojiyi hayatımıza sokacak görünüyor, o zaman bu seferde en azından sadece 2 dakika ayırıp işbu makaleyi okuyarak bu işin püf noktalarını öğrenmenizde fayda var diyoruz.

Her şeyden önce full screen (tam ekran) özelliğine geçiş yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bunun için sanal tur ekranında navigasyon tuşlarına bir göz atmanız yeterli olacaktır. Tam ekran modu ile kelimenin tam anlamı ile 3 boyut hissi yaşayabilecek ve kendinizi bir anda gezmek istediğiniz evin hemen önünde bulacaksınız. Turlarımız genellikle portföylerin dış cephesini göreceğiniz bir noktadan başlarlar. Belki de sizin olacak evin artık önündesiniz ve kontrol tamamen sizin elinizde. Şimdi artık istediğiniz yere bakabilir ve istediğiniz yere gidebilirsiniz.Mouse hakimiyeti önemlidir. 360° Sanal Tur  ile ev gezerken her şeyden önce fare kullanımınızın yeterli düzeyde olması gerekir. Tur esnasında istediğiniz yöne bakabilmek için farenin sol tuşuna basılı tutmanız ve fareyi o yöne doğru hafifçe hareket ettirmeniz yeterli olur. Gezi esnasında hiç durmadan hareket etmeniz gerektiği gibi bir kural yoktur ve sanal turu ilk kez kullananlar genellikle bu hataya kapılıp işi bir çeşit oyuna dökerler ve ekranı durmadan çevirmeye başlarlar. Bu acemiliği hızlı bir şekilde üzerinizden atmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bu teknolojinin bir özelliği, sizin böyle anlamsız bir dönme dolap hareketi ile başınızı bile döndürebilecek bir ilizyona neden olabilir. Konuyu işin tekniğine fazla kaçmadan bir miktar açalım:

Bu teknolojide mekanda 3 boyut hissi yaratabilmek için fotoğraflar küçük bir oranda çarpıtılırlar. Çekimi gerçekleştirilen fotoğraflar önce birleştirilirler. Daha sonra bu birleştirilmiş fotoğrafların sanki altından ve üstünden tutup çekiştirilerek merkezi sizin içinizde ve tam ortasında kalacağınız bir şekilde birer küreye dönüştürüldüklerini hayal edin. İşte bu çekiştirme esnasında (ki bu işi yapan yazılımdır) görüntü bir miktar distorsiyona uğrar. Bu nedenle sanal tur içinde sağa sola, yukarı aşağı fare ile dönüşlerinizde oldukça yumuşak ve yavaş hareketler uygulamalısınız. Hızlı dönüşler fotoğraflardaki distorsiyonun daha belirgin hale gelmesini sağlar ve bu durum gözlerinizi yorar ve gezi kalitenizi düşürür. Hatta bu hızlı dönüşlere uzunca bir süre devam ederseniz başınızı bile döndürür. Tavsiyemiz sanal tur gezinizi yaparken önce otomatik dönüş hareketini etkisiz hale getirmeniz ve çok yavaş hareketlerle gezinizi arzu ettiğiniz şekilde gerçekleştirmenizdir.


Yine de ben hızlı fare kullanırım diyorsanız o zaman burada size küçük bir tiyo verelim. Ekranı döndürme hareketini hızlı fakat kesik kesik yaparsanız ve küçük esler verirseniz gezi kalitesinde yine gayet tatminkar bir sonuç alırsınız. Vereceğiniz esleri görmek istediğiniz yerlerde istediğiniz kadar uzatabilirsiniz. 

Sanal Tur  esnasında zaten amacınız istediğiniz açıyı yakalamaya yönelik olmalıdır. Burada bakmak istediğiniz tarafa (nesneye) ulaştıktan sonra orada gerektiğinde zoom-in veya zoom-out yaparak ilgi odağınız ile oynayabilirsiniz. Bunun için navigasyon tuşlarını etkin bir şekilde kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir evi görmeye gitmek yerine oturduğunuz yerden ve istediğiniz zaman hem de ailenizin tüm fertleriyle gezebilmek için zorluk derecesi oldukça düşük bir kılavuz okuduğunuzu düşünüyoruz. İyi gezmeler.


Tolga Balıkçı